Top banner images

Home > Contact Us > DHR Staff Directory by Division/Program

Contact Us

DHR Staff Directory by Division & Program

Staff members are listed below according to their respective division, office, or program affiliations. To view an alphabetical listing with phone numbers of staff, go here.

Director's Office
Julie Langan, Director & State Historic Preservation Officer
Jen Pullen, Executive Assistant
Catherine Slusser, Senior Policy Analyst

Information Technology
Karen Hostettler, IT Manager

Public Relations
Randall Jones, Public Relations, Website & Publications Manager

Administration (Main Office, Petersburg)
Jennifer Mayton, Director of Administration
Patty Hurt, Grants Manager
Elizabeth Reighard, Procurement Officer
Antoinette Carter, Office Manager & Receptionist (Richmond)
Linda Kirk, Receptionist (Richmond)
Barbara Zayer, Human Resource Manager (Richmond)

Grants
Certified Local Government, contact Pamela Schenian
Federal and Non-state Grants, contact Patty Hurt

Division of State Archaeology
Michael Barber, Director, State Archaeologist & Threatened Sites Program Manager
Dee DeRoche, Chief Curator
Katherine Ridgway, Conservator

Community Services Division
David Edwards, Director, Architectural Historian

Certified Local Government Program
Pamela Schenian, CLG Program Manager

Regional Offices
David Edwards, Manager of Regional Offices

Capital Regional Preservation Office (Richmond)
Marc Wagner, Architectural Historian

Northern Regional Preservation Office (Stephens City)
David Edwards, Architectural Historian
Joanie Evans, Architectural Historian
Bob Jolley, Archaeologist

Western Regional Preservation Office (Roanoke College, Salem)

Tom Klatka, Archaeologist
Michael Pulice, Architectural Historian

Tidewater Regional Preservation Office
(Newport News)
Pamela Schenian, Architectural Historian & CLG Program Manager

DHR Sweet Briar College Satellite Office
Bob Carter, Director, SBC-DHR Satellite Office

Division of Survey and Register

Archives
Quatro Hubbard, Archivist, DSS Manager
Dominic Bascone, GIS Specialist
Jolene L. U. Smith, Archaeological Data Manager
Lauren Leake, Archives Assistant

Historical Highway Marker Program
Marc Wagner, Manager
Jennifer R. Loux, Marker Program Historian & Coordinator

Register Program
Lena Sweeten McDonald, Register Historian
Melina Bezirdjian, Register Program Coordinator & Data Enhancement Specialist

Survey and Planning
Carey Jones, Cost Share Survey & Planning Grant Program Manager

Division of Preservation Incentives

Rehabilitation Tax Credit
Elizabeth Tune, Manager, Office of Preservation Incentives
Bill Crosby, Senior Historical Architect
Valerie Magolan, Tax Credit Inspector
Chris Novelli, Tax Credit Specialist, Cell Tower Reviewer
Suzanne Tripp, Tax Credit Reviewer

Easements
Joanna Wilson Green, Archaeologist
Megan Melinat, Easement Program Architect
Wendy Musumeci, Easement Program Coordinator
Gillian Bearns, Easement Program Stewardship Counsel

Division of Review and Compliance

Roger Kirchen, Director, Office of ORC, Archaeologist
Ethel Eaton, Senior Policy Analyst, Archaeologist
Marc Holma, Architectural Historian
Andrea Kampinen, Architectural Historian
Greg LaBudde, Archaeologist
M. Amanda Lee, Historic Preservationist

Updated: 4.1.14